Kommundirektör 84000 kr – lärare 25800 kr

Kommundirektören Jan-Inge Ahlfridh i Lund tjänar mer än lärarna Jeanette Olsson, Linda Blomdahl Petersson och Anna Sundberg tillsammans.

En grundskolelärare tjänade i genomsnitt 25 800 kronor i månaden 2009.

Det betyder att en kommundirektör i många fall tjänar tre gånger så mycket.

I det här fallet tjänar kommundirektören Jan-Inge Ahlfridh i Lund mer än tre gånger så mycket som lärarna Jeanette Olsson, Linda Blomdahl Petersson och Anna Sundberg.

Vi ringde upp honom och frågade om hans syn på lärarlönerna.

Jan-Inge Ahlfridh, kommundirektör Lund, lön: 84 000 kronor:

Borde lärarna ha högre lön?
- Om kraven ökar på skolan så ökar också kraven på lärarna. Och med ökade krav så ökar också ersättningen.

Vad gör du åt det i din kommun?
-  Lund prioriterar skolan väldigt hårt. Varje år i samband med budgeten. Det är få kommuner i Sverige som ger ut så mycket pengar per elev som Lund.

 

Uppdaterat: Lärarna fortsätter att göra uppror mot de låga lönerna. Vi fortsätter att visa alla er som ger våra barn en utbildning i bildspelet nedan:

[sexy-gallery id=2478]

Vill du också vara med? Skicka in en bild på dig själv tillsammans med uppgifter om din utbildning, din lön och en kort mening om vad du tycker om lärarnas löner i dag till lararloner@aftonbladet.se.

Kommentarsregler: Håll god ton, respektera varandra och de personer texten handlar om. Du får kritisera Aftonbladet, men vi förbehåller oss rätten att radera kommentarer som går till personligt angrepp på personer. Läs mer om Aftonbladets kommentarsregler här.
  • Anonym

    ”- Om kraven ökar på skolan så ökar också kraven på lärarna. Och med ökade krav så ökar också ersättningen.”

    Men ser historien ut så då?

    Fick lärarna en rejäl löneökning när det skrevs in att det är lärarens ansvar att alla elever ska få godkänt?

    Fick lärarna en rejäl löneökning när de var tvungna att börja skriva långa och utförliga LPP;er för varje nytt arbetsmoment?

    Fick lärarna en rejäl löneökning när omdömena till utvecklingssamtalen utökades från att vara några korta rader till att nu bestå av långa dokument?

    Fick lärarna en rejäl löneökning när de tvingades på extrasysslor som trafikvakt, städare, klassvakt etc…?

    Listan kan säkert göras lång…

    Jag är inte lärare utan jobbar med ett annat akademiskt yrke. Har dock en fru till lärare som gång på gång överraskar med vad hon förväntas sitta och göra på kvällar/helger/semestrar utan någon ersättning, med förklaringen att ”det är vårat ansvar att jobbet blir klart, har vi inte gjort det på arbetstid så har vi jobbat för sakta”.

    Jag är oerhört förvånad över att inte fackförbunden går ut i strejk mot deras arbetsgivare. I min bransch väljer man att inte göra det då teorin är att man lättare får igenom krav om man har en god kommunikation med sina arbetsgivare, vilket hittills har fungerat bra. I lärarbranschen verkar fackförbunden försöka med detsamma, men klarar uppenbarligen inte av sin roll. Kanske är dags att börja ta inspiration från IF metall istället för ledarna eller sveriges ingenjörer?

    • Gymnasielärare

      Hear, hear! Jag är på! Är fridsam till min natur och älskar mitt jobb men enough is enough!

    • http://katedervarg.wordpress.com/ Katedervarg

      Det här är ett typexempel på en kommunchef. Noll koll. Självklart vill han hålla ner lärarlönerna, annars skulle han själv inte kunna casha in sin fantasisumma.

  • Pme_bilverkstad

    Vore ett intressant projekt att en Gymnasielärare och Kommundirektoren Jan-Inge Arbets roterade i 2 veckor, utvärderingen efter Arbets rotationen vore onekligen intressant, för att se om insatserna motsvarar lönen.
    Slå upp / Googla ordet LÖN, för att se innebörden av ordet.

  • Back in black

    Väldigt få reaktioner på en sådan abnorm skillnad i lön. Beror det på uppgivenhet, acceptans eller på att aftonbladet plockar bort kommentarer (saknar mina harmlösa, på ett par artiklar)?

    • http://katedervarg.wordpress.com/ Katedervarg

      Det är så galet, så galet, men man resignerar… Politiker och tjänstmän i kommunerna har inte gjort sig kända för att kunna hantera skolfrågor, vare sig i stort eller smått, och det kommer inte ändra sig…

      När man dessutom får höra att det bara är sketet gnäll när man påvisar hur fel det har blivit med lönesättningen – då undrar man vad det är för mening med allt…

  • Adjunkten

    Vilket härligt icke-svar. Vad har elevpeng med min lärarlön att göra? Lunds kommun är kända för sin snålhet – de som kommer från andra kommuner brukar få gå ner ett par tusen i lön. Gör Ahlfridh verkligen skäl för lönen enligt de krav han ställer på oss? Som kommuninvånare och anställd i kommunen har jag då aldrig haft någon glädje av hans insats. Däremot märks lärarnas goda arbete ideligen i samhället.

  • http://jazzper.se Jazzper

    Är lite osäker, men jag vet inte många yrken där en lönehöjning i själva verket är en lönesänkning. 2,5% var inflationen i februari 2011 – en reallöneökning borde då rimligen vara mer än 2,5% för att ens kallas för ökning. De flesta lärare förhandlar om 1-2%. Nästan så att man inte bryr sig om de där tiorna…

  • Fral32

    Vad härligt! Jag jobbar som lärare i Lunds kommun och får lön efter kraven på mitt jobb. Med andra ord kan jag varva ner och jobba väldigt mycket mindre. En tredjedel av det Ahlfridh lägger ner. Kan han snitta 60 timmar? Då borde jag lägga mig på 20.

  • Alvenrodas

    Pinsamt Jan-Inge! Man får den skola man förtjänar? Dålig lärarlön = sämre skola.

  • dressingmacka

    Jag saknar fler följdfrågor från reportrarna då sådana här dumdryga direktörer ”ställs till svars”. Det är ju klassisk retorik att ställa äpplen mot päron. Ska lärarna få upp sina löner…? då måste vi skära i elevhälsan…. Vi ger mest pengar per elev…….Då blir det inget skolbibliotek….Vi satsar på att renovera och modernisera lokalerna (måla om en vägg på en toalett och installera en projektor i ett klassrum)….

    Vad har dylika saker överhuvudtaget att göra med lärarnas löner? Här måste ju reportrarna grilla de som kläcker ur sig sådana ickeargument ohyggligt mycket mer.

    Tror ni reinfeldt skulle acceptera 1% i löneförhöjning med motiveringen att staten bygger ny E4 förbi Umeå?

  • Xelom

    Det är trots allt skillnad på att vara chef för en stor kommun och att vara lärare. Jämfört med näringslivet är kommunchefens lön bara drygt tre gånger så hög. En verkställande direktör för ett bolag med lika många anställda som Lunds kommunkan mycket väl ha en tio gånger så hög lön som kommunchefen.

  • Loppan

    Det är tydligen ok att höja politikers och kommundirektörernas löner med flera tusen kronor i månadslön trots att de allra flesta politiker inte har vare sig en akademisk utbildning eller höga studieskulder.
    Men vi lärare, oavsett lärarkategori, får arbeta oss till utmattning och utbrändhet med tanke på alla extra arbetsuppgifter utöver våra sedvanliga göromål, som vi har blivit ålagda utan att ens blivit tillfrågade från något håll!
    Vilka är det då som beslutar om alla extra arbetsuppgifter för oss? Jo, våra politiker! De beslutar, vi gör jobbet eftersom vi oftast ”gillar läget” för någon måste ju göra jobbet annars blir det inte gjort!
    Ett ypperligt sätt att på ett systematiskt vis bränna ut de mest engagerade pedagogerna i skolorna runtom i landet. De utbrända/utmattade pedagogerna blir långtidssjukskrivna och lämnar oftast yrket och det i sin tur leder till att skolan tvingas ta in outbildade vikarier. Outbildade vikarier har ingen aning om hur man undervisar, vad IUP och åtgärdsprogram är och vet heller inte hur man håller i ett utvecklingssamtal eller bemöter barn med särskilda behov.
    Och varför tar man då in outbildade vikarier? Jo… för ingen vill utbilda sig till lärare p g a den låga lönen, gigantiska arbetsbördan, usla arbetsmiljön m m. Vill vi ha det så?

    Men om en kommunpolitiker missköter sitt jobb så gör det inte så mycket. Denne får lön för mödan och en annan ”tjänst” med högre lön! De som får betala är vi skattebetalare, men det gör ju inte så mycket för vi gillar att betala politikers misslyckade insatser i samhället.

    Jag vill inte ha det så!

    Jag lämnar yrket nu och slår mig in som politiker där jag får äta småkakor, dricka gott kaffe och välja om jag vill dyka upp på något möte den dagen eller sitta hemma i min morgonrock, äta praliner, zappa med fjärrkontrollen och kanske orka svara i telefon. Och så får jag lön för detta också… fast bara drygt 70 000 kr/mån.

    Politiker har ingen press på sig att skriva vare sig åtgärdsprogram, IUP, utvecklingssamtal, prov som ska rättas, betygssättning m m.
    Nej, det får de där usla och korkade akademikerna göra, de som valde att utbilda sig till lärare och få en usel lön på ca 25 000 kr/mån.

    Fy faaan vad korkad jag är! Jag kunde ju ha blivit politiker istället.

  • Pingback: Eftersom att Kommundirektören inte tycker att jag är värd mer. | Christians klasser